Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç Paraşütü Nedir?

Bizlere en çok yöneltilen bu doğa sporlu ile ilgili soruyu yazımızda sizler için kısa şekilde cevaplayacağız. Yamaç paraşütü nedir sorusunun cevabını çoğu zaman birçok insan tehlikeli bir spor olarak algılıyor. Oysa uygun koşullarda ve ortamlarda gerçekleştirilen yamaç paraşütü etkinlikleri hayatınızda tadacağınız farklı duygular arasında yerini alabilir. Kalıcı bir aktivite olarak yaptığınızda oldukça ileri seviyelerde ilerletebileceğiniz bu sporu bir başka pilotun arkasında uçarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bu sporu bir tutku haline getiren bu usta pilotların arkasında Fethiye yamaç paraşütü etkinliklerinde oldukça uygun fiyatlara yaşayabilirsiniz. Hayatınızda bir veya iki kez yaşayacağınız bu eşsiz 30 dakika sizlere çok fazla şey katacak. Yamaç paraşütü temelde insan vücudunu 4 temel aksamla birlikte hava kuvvetinden yararlanarak havada tutma çabasıdır. Temel yamaç paraşütünde motorlu hiçbir aksam kullanılmazken bu sporu ileri adımlara taşıyan insanlar dilerlerse bu şekilde seçenekleri gün yüzüne çıkarabilirler. Tarihine bakıldığında gelişim deneylerini insan canına varıncaya kadar kayıplarla sürdüren yamaç paraşütü günümüzde geldiği noktayla insanlığa oldukça güvenli bir eğlence kaynağı olarak hizmet vermektedir. 1980’li yılların başında insanın uçma tutkusunu ileri adımlara taşımasıyla birlikte gün yüzüne çıkan yamaç paraşütü fikri oldukça uzun süreden beri yapılmaktadır. Yamaç paraşütü insan vücudunu hava kuvveti sayesine yukarıda tutar ve pilotun hareketleriyle havada bir pilot ve bir yolcu istedikleri yönde ilerler. Herhangi bir kalkış veya iniş pisti aramadığı için bazı dağcıların inişlerde hızlı olması için yamaç paraşütlerini kullandıkları doğrudur. Yamaç Paraşütü nedir sorusunu bu şekilde özetleyebiliriz peki bunu kiler yapabilir sorusunun cevabıda aşağıda verilmiştir. 

Yamaç paraşütü Nedir Kimler Yapabilir?

Kimler Yamaç Paraşütü Yapabilir?

Yamaç paraşütü etkinliklerinde bende uçmak istiyorum diyorsanız birkaç basit koşulu bulundurmanız gerekli. Şu an yamaç paraşütünü yolcu olarak yapmanın koşullarından bahsediyoruz sonrasında pilot olmanın koşullarını da anlatacağız. Yamaç paraşütü yapmak için ilk olarak kal ve damar hastalıklarından herhangi birine sahip olmamanız gerekir. Bunun yanında aşırı heyecan ve aksiyon esnasında varlığını gösterecek bir hastalığa veya ruhani bozukluğa da sahip olmamanız ön şartlar içerisindedir. Bu aşamadan sonra yolcu olarak yamaç paraşütü yapacakların en büyük sorunu olan daha önce hiç yapmadım ilk kez yapacağım polemiği gündeme geliyor. Yolcu olarak tatil esnasında yapacağınız bir etkinlikte sizden üst düzey bir bilgi beklenemez. Havada sizin tek yapmanız gereken pilotunuzun direktiflerine uygun olarak etrafı izlemek ve bu heyecanı yaşamak. İniş ve kalkışlarda atacağınız birkaç hızlı adım haricinde pilotun kontrolü altında olan bu kanatlar altında çok güzel anlar geçireceksiniz. Pilotunuz yamaç paraşütü Fethiye civarlarında yaygın olarak yapıldığından sizlere Babadağ zirvesinde gereken tüm bilgi ve ihtimalleri anlatacak sizleri uçuş sırasında oluşacak her türlü senaryoya karşı hazır hale getirecektir.

Pilot olmak içinde sivil havacılığa dair eğitim üniversitelerden bu işi yapmak için lisans almanız ve ticarete dökebilmeniz için belli sayıda uçuşu başarıyla tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bu aşamalardan sonra aldığınız lisans üzerine yaptıracağınız sigortayla arkanızda yolcu ile yamaç paraşütü ticareti gerçekleştirebilirsiniz.

Yamaç Paraşütünde Fiyatlar

Yamaç paraşütü Fethiye civarlarında yerli ve yabancı turistlerin oldukça severek yaptıkları bir tatil etkinliği olarak karşımıza çıkıyor. Bu etkinliği yaparak tatilinizi unutulmaz bir hale getirebilirsiniz. Yamaç paraşütü hizmeti veren birçok kurumu internet üzerinden tespit edebilir sonrasında yer ayırttırma işlemlerini yaptırdıktan sonra Babadağ zirvesine çıkan 30 dakikalık engebeli yolun başında kendinizi bulabilirsiniz. Mevsimine göre değişse de görüntü alma hizmetleriyle birlikte 300  liraya istediğiniz gibi bir yamaç paraşütü etkinliğine dâhil olabilirsiniz. Bu etkinliği yapmaktan geri çekilmeyin pilotunuzun lisansını kontrol ettikten sonra istediğiniz gibi eğlenebilir hatta havada pilotunuza belirterek aksiyon dolu hareketlere tanık olabilirsiniz.

İlgili aramalar : Yamaç Paraşütü Nedir ? , Yamaç paraşütü Nedir Nasıl yapılır?, Yamaç Paraşütü ne değildir?

9 Comments
mustafa

Eğlenceli bi şeye benziyor ama bide cesaret edebilsem. mustafa

mert

bazıları aşırı pahalı. fotoğraf ve video çekimlerini kendinizin yapmasında sonsuz yarar var, bunu da belirtelim.

semih

muthis bir adrenalin bir kez yaptım ama bağımlısı oldum. tekrar yapıcam

Sahsenem

Yamac parasutu bence kldukca buyuk cesaret isteyen ama yapildiginda harika bir adrenalin yapcaginid suunduyum bir macera

ferit

Çok eğlenceli gözüküyor ama uçma korkusu olmayanları bile baygın halde indiklerini görünce, endişe etmiyor değilim

fatma

gerçekten çok heyecanlı birşey bende yakın zamanda yamaç paraşütü yapmak istiyorum ama bakalım kısmet.

emir

hem diğer uçuş sporları gibi bir piste ihtiyacı olmadığı için daha özgür bir spor hem de kolay ve çok zevkli

cengiz

herkesin istediği ama korktuğu bir aktivite müthiş bir adrenalin herkesin takması lazım

mahmut

uçmak gerçekten güzel bir kere deneyince bağımlısı olunur

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.