Ölüdeniz

Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir belde olarak bilinmektedir. Ölüdeniz’in kendine has temiz ve huzur veren kumsalı, geçtiğimiz senelerde % 80 oy oranı ile dünyanın en güzel kumsalı olarak seçilmiştir.

Ölüdeniz’in ismi durgun bir göl olmasından gelmektedir. Fırtınalı havalarda diğer kıyılar dev dalgalar ile savaş verirken, Ölüdeniz’de sadece hafif çarpıntılar oluşmaktadır. Durgun olarak görünse de Ölüdeniz’in kendine göre bazı özellikleri bulunmaktadır. Örneğin, Ölüdeniz her gün kendini yenilemektedir. Burada meydana gelen kaynak suyunun yoğun çıkışları açık denizlere doğru bir akıntı oluşturur ve bu da yenilenmesinin ilk sebebidir. Diğer bir yenilenme yolu da açık denizlerden dolayı oluşan tuz farkıdır. Bundan dolayı dışarı ve içeri kısma doğru sürekli bir sirkülasyon oluşur. Diğer bir yenilenme şekli de gel-gitlerin meydana gelmesi ve bu nedenden dolayı belirli sürelerde denizin alçalıp yükselmesidir.

Ölüdeniz’e kara, hava ve deniz yolları ile ulaşmak mümkündür. İzmir, Antalya, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirler de dahil olmak üzere birçok ilden buraya düzenli seferler yapılır. Atrıca Dalaman Havaalanı da buraya yaklaşık 1 saat mesafede yer aldığından dolayı hava yolu ulaşımı da oldukça caziptir. Bu civarlarda konaklama için birçok yer de mevcuttur.

Ölüdeniz’de dağcılık, safari, rafting yapmak olanakları da bolca yer almaktadır. Babadağ’da 2000 metre mesafeden yamaç paraşütü yapma da son zamanlarda oldukça popülerdir.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.