Fethiye

Fethiye

Fethiye, hem konumu hem de doğal güzellikleri açısından ülkemizdeki en çok turist çeken mekânlardan birisidir. Gözde tatil beldeleri arasında da ilk sıralarda yer alan Fethiye, Muğla’nın bir ilçesidir. Masmavi deniz ile yemyeşil doğanın ortak noktada birleştiği Fethiye’de, eski dünya tarihinden birçok kalıntıya da rastlamak mümkündür. Dünya çapında ünlü olan Ölüdeniz ve onlarca kelebeğe yuva olan Kelebekler Vadisi de Fethiye’nin gözde olmasının sebepleri arasındadır.

Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Muğla ilinin 13 ilçesinden birisidir. Muğla’nın en kalabalık ilçesidir ve çevresinde Dalaman, Denizli ve Fethiye Ovası gibi geniş alanlar mevcuttur.

Fethiye’nin içerisinde yer alan ve çevresindeki turistlik alanlara birçok gezi ve turlar düzenlenmektedir. Fethiye bir körfezde yer aldığından dolayı da koyları ile de ünlü sayılmaktadır.

Fethiye’den yapılan adalar turları da oldukça ilgi çekici olarak görülmektedir. Adalar turunda genelde şirketler belirli rotaları izler. Bu rotada 6 durak yer almaktadır. Yassıcalar diğer adı ile Kaşık Adası, Tersane Adası ve Göcek bu rotada yer alan duraklardan bir kaçıdır. Tersane Adası’nda Osmanlı Devleti zamanından kalma tarihi tersaneler yer almaktadır.

Fethiye ilçesinde en dikkat çeken yapılardan birisi Kaya Mezarları’dır. Buranın özellikle gece aydınlatması ona ayrı bir güzellik katmaktadır. Doğal kayaların oyularak şekillendirilmesi ile oluşturulan bu dev mezarlar ilçeye ayrı bir güzellik ve tarihi özellik katmaktadır.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.