Dalış

Dalış denildiği zaman akıllara ilk olarak suyun altında bir tüp yardımı ile dalış yapmak gelir. Peki dalış yalnızca tüplü mü olur? Dilerseniz Acentamız ile dalış eğitimi konusuna geçmeden önce dalış hakkında biraz bilgi verelim. ilk dalış tipimiz aletli dalıştır. Bu en fazla bilinen dalış tipidir. İkinci tip dalış ise serbest dalıştır. Serbest dalışta herhangi bir nefes alma aracı kullanılmaz. Bunun yerine dalan kişi derin bir nefes alarak suyun altına iner; yalnızca almış olduğu nefes ile suyun altında kalarak kendi sınırlarını dener. Fakat bu elbette süre tutup yalnızca suyun altında ne kadar kalabildiğimizi ölçmek demek değildir.

Dalış Hakkında Teknik Bilgilendirme

Serbest dalış ile ilgili bildiğimiz diğer bir husus balık avıdır. Örneğin bazı balıkçılar bir zıpkın yardımıyla suyun altına serbest dalış ile inerek balık tutarlar. Bu arada bir diğer detayı da vermeden geçmeyelim. Serbest dalış denildiğinde akla gelen diğer bir şey ise Yasemin Dalkılıç olacaktır. Bizleri böylesine güzel bir spor ile tanıştıran başarılı bir dalgıçtır kendisi. Şimdi dilerseniz Airborne  ile dalışın teknik bilgileri konusunda detaylı bir şekilde konuşalım. Tüplü dalış olarak bildiğimiz dalış, söz konusu 3 ekipmanın kullanılması ile gerçekleştirilir.

  • İlk ekipmanımız tüp: Tüpler hangi amaçla kullanıldığına göre değişiklik göstermekle birlikte hacimleri de değişkendir dalış yapacağınız mesafeye göre tipinizin içerisindeki havada farklılık göstermektedir
  • İkinci ekipmanımız denge yeleği: Denge yeleği adından da anlaşılacağı üzere giyilen bir ekipman türüdür. Eğitim sırasında uygulamalı bir şekilde nasıl kullanılacağı mutlaka aktarılmalıdır.
  • Son ekipmanımız regülatör: Güvenli bir soluma için gerekli olan hava kaynağıdır. Bütün bu teknik bilgilerin ışığında esas konumuza gelecek olursak dalış oldukça keyifli bir spor olmasına rağmen kesinlikle güvenilir bir acentada eğitim almak koşuluyla yapılmalıdır. Bu noktada uzmanlaşmış olan Airborne ile iletişime geçerek sizlerde harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.
8 Comments
nihat

dalış sporuyla cok ilgileniyorum. denize girmek ve dibe dalmak cok keyifli. ama tuple hic dalıs yapmadım

melek

son zamanalrda benide bir dalıs merakı aldı gitti. deniz altına girmeyi cok merak ediyorum

feyyaz

dalış sporu gercekten cok zevkli deniz altını o sakinlikle izlemek paha bicilemez

yeliz

dalıs konusunda hic tecrubem yoktu ancak bir arkadasım vesile oldu bende denedim cok memnun kaldım

semih

dalış sporuna cok meraklıyım oldum olası.. ama aletli oalrak tuple hic dalmadım. merakımı gidermek adına dusunmuyor değilim

samet

benim gibi yüzmekten korkanlar icinde dalıs eğitimi veriliyormu acaba? ama daha yuzmekten korkuyorum 🙁

hikmet

dalıs konusunda kendime cok güveniyorum. ama daha cokd ers almak istiyorum. ders imkanı alabileceğim bir yer varmı acaba

Fırat

CMAS tan 1 yıldız dalıcı sertifikam var. Bunu 2 yıldız yapmak için ne yapmam gerekiyor?

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.